a

Familijne Centrum Medyczne prowadzone przez Fundację „Pomóż Im” wspiera Podopiecznych Fundacji - małych Pacjentów Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK oraz Białostockiego Hospicjum dla Dzieci.

(85) 67 77 022 / 663 129 009

biuro@pomozim.org.pl
ul. Ciołkowskiego 88J
15-545 Białystok

Najnowsze wpisy

Pon - Pt 08:00 - 20:00

Wybrane soboty

(85) 67 77 022 / 663 129 009

rejestracja@fcmed.pl

Ciołkowskiego 88J

15-545 Białystok

0 0 items 0.00
  • No products in the cart.

Wybierz:

Wady postawy u Dzieci – Skolioza kręgosłupa

Wady postawy u Dzieci – Skolioza kręgosłupa

Skolioza to boczne skrzywienie kręgosłupa, które jest najczęściej występującą wadą postawy u dzieci. Jedną z głównych przyczyn powstawania tej wady jest brak ruchu, a także nieprawidłowa postawa przyjmowana przez dziecko podczas siedzenia. Nie można lekceważyć tej wady, ponieważ może ona w przyszłości doprowadzić do wielu poważnych powikłań, takich jak np. niewydolność krążenia.

Objawy skoliozy, na które rodzic powinien zwrócić uwagę:
– Wygięcie kręgosłupa do boku, które jest widoczne przy pochyleniu do przodu,
– Nierówne ustawienie miednicy,
– Wady kończyn dolnych (stopy płasko-koślawe, koślawość kolan),
– Wystawanie klatki piersiowej z jednej strony,
– Wystawanie z pleców jednej łopatki, bardziej niż druga,
– Asymetria w talii,
– Wał lędźwiowy.

Jak jest diagnozowana skolioza?
Ważne jest, aby skolioza została wcześnie wykryta, ponieważ znacznie zwiększa to szanse na skuteczną terapię. Istotną rolę spełnia dokładne i szczegółowe badanie. Do diagnostyki zaliczamy testy kliniczne, dzięki którym doświadczony lekarz, bądź terapeuta może zauważyć odchylenia od normy w postawie ciała.

Podstawowym badaniem diagnostycznym jest badanie radiologiczne kręgosłupa. Stosowane są również: badanie USG, jądrowy rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa 3D.

Podział skoliozy:
1. Postawa skoliotyczna (kąt nie przekraczający 10 stopni wg skali Cobba) – wczesne stadium wady,
2. Skolioza I stopnia (kąt w tym przypadku dochodzi do 30 stopni wg skali Cobba). W tym stadium zmiany dotyczą układu mięśniowo-wiązadłowego, bez zniekształceń kostnych.
3. Skolioza II stopnia (31-60 stopni). Następują zmiany strukturalne, zachodzące w krążkach i kręgach międzykręgowych.
4. Skolioza III stopnia (przekraczająca 60 stopni) – w tym przypadku, zachodzą daleko posunięte zmiany strukturalne: deformacja żeber, torsja kręgów.

Leczenie skoliozy
Metoda leczenie dla każdego Pacjenta jest dobierana indywidualnie, ze względu na to, iż skoliozy charakteryzują się m.in. tempem narastania stopnia zmian, wieku Pacjenta i objawów.

Kwalifikacja do specyficznej metody leczenia zależy od wielkości kąta Cobba: do 10 stopni (obserwacja), 10-20 stopni (obserwacja i ćwiczenia), 20-40 stopni (ćwiczenia i gorset), powyżej 50 stopni (operacja).

Ćwiczenia
Wykonywanie ćwiczeń można rozpocząć w momencie, gdy lekarz dokładnie wytłumaczy w jaki sposób należy je wykonywać i wyrazi przyzwolenie. Szanse na skuteczność terapii i efekty są zależne od czasu wykrycia skoliozy, im szybciej została ona wykryta, tym zmiany nie są aż tak bardzo posunięte.

Familijne Centrum Medyczne oferuje szeroką gamę zabiegów rehabilitacyjnych dla Najmłodszych Pacjentów.

Nowoczesne formy terapii oraz współpraca terapeutów i lekarzy różnych specjalności, zapewniają kompleksową terapię dostosowaną do indywidualnych potrzeb Pacjenta.


Zapisy na konsultacje: 663 129 009