a

Familijne Centrum Medyczne prowadzone przez Fundację „Pomóż Im” wspiera Podopiecznych Fundacji - małych Pacjentów Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK oraz Białostockiego Hospicjum dla Dzieci.

85 66 22 003

biuro@pomozim.org.pl
ul. Ciołkowskiego 88J
15-545 Białystok

Najnowsze wpisy

Pon - Pt 08:00 - 20:00

Wybrane soboty

663 129 009/ 605 350 680

rejestracja@fcmed.pl

Ciołkowskiego 88J

15-545 Białystok

0 0 items 0.00
  • No products in the cart.

Wybierz:

Rehabilitacja niemowląt 0-3 miesiące

Rehabilitacja niemowląt 0-3 miesiące

Pierwsze lata są najbardziej znaczące dla prawidłowego rozwoju dziecka. To właśnie wtedy wraz z dojrzewaniem układu nerwowego rozwijają się wszystkie funkcje psychomotoryczne dziecka.
Wczesne wykrycie dysfunkcji i problemów rozwojowych pozwala, dzięki wprowadzeniu prawidłowej pielęgnacji, zabaw i ćwiczeń, na częściowe lub całkowite usunięcie występujących deficytów.
Jak rozwija się dziecko w pierwszych miesiącach życia?
0-3 miesiące
LEŻENIE NA BRZUCHU
Pierwsze trzy miesiące życia to okres intensywnych zmian dla maluszka, na początku położony na brzuszku umie tylko lekko oderwać nos od materaca, a ciężar ciała spoczywa na policzku, mostku, przedramionach, kolanach i stopach po stronie wewnętrznej. Nóżki i rączki dziecka są mocno zgięte, a pupka znajduje się wyżej niż głowa. Z biegiem czasu rączki lekko się otwierają, wysuwają do przodu, nóżki prostują, dlatego dziecku jest łatwiej podnieść głowę ponad powierzchnię.
Pod koniec trzeciego miesiąca dziecko osiąga SYMETRYCZNY PODPÓR NA PRZEDRAMIONACH:
• opiera się na przedramionach
• łokcie i barki znajdują się w jednej linii
• miednica leży na podłożu
• nogi leżą swobodne i wyprostowane.
• swobodnie obraca głowę o 180 stopni

LEŻENIE NA PLECACH
Na plecach noworodek nigdy nie leży symetrycznie, jego główka jest skierowana w którąś ze stron i to ona determinuje ułożenie reszty jego ciała. Maluszek nie jest w stanie utrzymać głowy w linii środka, tę umiejętność będzie ćwiczył przez następne tygodnie, żeby móc w trzecim miesiącu osiągnąć wymarzoną symetrię  Ruchy noworodka są bardzo chaotyczne i brak im koordynacji.
Z biegiem czasu maluch staje się silniejszy, dotyka własnego ciała i tego co jest blisko, zaczyna reagować na głos, spontanicznie się uśmiecha, wierci się, kopie, domaga się karmienia, wydaje również odgłosy.
Pod koniec 3 miesiąca życia maluch leży swobodnie
• nóżki ma zgięte w kolanach i uniesione są ponad podłoże
• rączki łączą się na klatce piersiowej
• dziecko jest w stanie skupić wzrok na przedmiocie i za nim podążać
• nosek, broda, mostek, pępek , spojenie łonowe – znajdują się w jednej linii

No Comments

Leave a Reply