a

Familijne Centrum Medyczne prowadzone przez Fundację „Pomóż Im” wspiera Podopiecznych Fundacji - małych Pacjentów Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK oraz Białostockiego Hospicjum dla Dzieci.

+48 85 66 22 003

biuro@pomozim.org.pl
ul. Ciołkowskiego 88J
15-545 Białystok

Ostatnie wpisy

Pon - Pt 08:00 - 20:00

663129009

rejestracja@fcmed.pl

Mazowiecka 33

15-369 Białystok

0 0 items 0.00
  • No products in the cart.

Wybierz:

Hemoroidy

Hemoroidy

CZYM SĄ HEMOROIDY?

– Żylaki odbytu inaczej hemoroidy to problem który zlokalizowany jest w najniższym odcinku odbytnicy, tuż powyżej odbytu. Podczas próby oddania stolca żyły pęcznieją, zwiększając swój obwód, ściany rozciągają się , powodując podrażnienie,  co za tym idzie dyskomfort i ból.

ETAPY POWSTAWANIA HEMOROIDÓW

– I stopień –  Krwawienie z odbytu, bez wypadania. Zazwyczaj bezbolesne.

– II stopień –  Wypadanie z odbytu, ale chowają się samoistnie. Pojawia się swędzenie odbytu.

– III stopień –  Wypadają z odbytu, ale wymagają wsunięcia na swoje miejsce za pomocą palca. Ból, krwawienie i nadmierne wydzielanie śluzu.

– IV stopień –  Wypadają z odbytu i nie mogą zostać wsunięte z powrotem na swoje miejsce. Stolec zawiera zakrzepy i śluz przy nieustępującym bólu.

KOGO DOTYCZY PROBLEM?

– Problem dotyczący zarówno kobiet i mężczyzn

PRZYCZYNY?

– Zaparcia

– Mała podaż płynów

– Dieta uboga w błonnik

– Długotrwała pozycja siedząca

– Brak aktywności fizycznej

– Współistniejące choroby: nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzyca, marskość wątroby i niewydolność krążenia.

OBJAWY?

– Krwawienie z odbytu podczas próby defekacji zarówno w stolcu jak i na papierze toaletowym – krwawienie ustępuje samoistnie.

– Zmiana ‘rytmu’ wypróżnień

– Świąd i ból w okolicy odbytu

– Wrażenie niepełnej defekacji

DIAGNOSTYKA?

– W celu diagnozy należy udać się do proktologa bądź chirurga, aby wykluczyć inne schorzenia takie jak polipy i nowotwór jelita grubego.

LECZENIE?

–  W zależności od stopnia i chorób współistniejących można zastosować różne możliwości leczenia,  w pierwszych dwóch stopniach zachowanie prawidłowej diety, zastosowanie nasiadówek, maści i kremów. Za to w trudniejszych przypadkach III i IV leczenie inwazyjne dodatkowo uzupełnienie o dietę i aktywność fizyczną.

JAK ZAPOBIEGAĆ? JAK LECZYĆ NAWRACAJĄCE HEMOROIDY?

– Warto skorzystać z wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego w celu ustalenia indywidualnego planu działania. Zebrania szczegółowego wywiadu i nauki poprawnych nawyków toaletowych.

Jeżeli ból i dyskomfort przeszkadzają Ci na co dzień, nie jesteś w stanie normalnie funkcjonować to umów się na wizytę do naszej fizjoterapeutki uroginekologicznej.