a

Familijne Centrum Medyczne prowadzone przez Fundację „Pomóż Im” wspiera Podopiecznych Fundacji - małych Pacjentów Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK oraz Białostockiego Hospicjum dla Dzieci.

+48 85 66 22 003

biuro@pomozim.org.pl
ul. Ciołkowskiego 88J
15-545 Białystok

Ostatnie wpisy

Pon - Pt 08:00 - 20:00

663129009

rejestracja@fcmed.pl

Mazowiecka 33

15-369 Białystok

Wybierz:

 

Gastrologia dorosłych

Familijne Centrum Medyczne  >  Poradnie specjalistyczne  >  Gastrologia dorosłych

Zajmujemy się leczeniem kompleksowym wszelkich chorób i zaburzeń układu pokarmowego zarówno dorosłych jak i dzieci:

Opieka nad Pacjentami z chorobami:

  • przełyku  (choroba refluksowa,  zapalenia i zaburzenia czynnościowe przełyku),
  • żołądka i dwunastnicy, w tym choroby wrzodowej, zapaleń wywołanych m. in.  Helicobacter pylori,
  • jelita cienkiego,  jak zaburzenia wchłaniania jelitowego, m, in. celiakia,  stany jelitowej ucieczki białka,
  • jelita grubego, jak nieswoiste zapalenia jelit (colits ulcerosa, choroba Leśniowskiego – Crohna),  polipy.

Ambulatoryjna opieka nad pacjentami z zaburzeniami  czynnościowymi  przewodu pokarmowego (czynnościowe bóle brzucha,  zaparcia stolca, biegunki, dyspepsja czynnościowa, zespół jelita drażliwego).

Wykonujemy badania gastroskopowe i kolonoskopowe u dzieci i dorosłych.

 

Gastroskopia

Gastroskopia jest badaniem pozwalającym na obejrzenie i ocenę śluzówki przełyku, żołądka i dwunastnicy. Wykonuje się je przy pomocy giętkiego gastroskopu o grubości około 1-1,5 cm wprowadzanego przez usta (po wcześniejszym znieczuleniu gardła środkiem znieczulającym w aerozolu) – do żołądka a następnie do dwunastnicy. Badanie to pozwala wykryć stany zapalne, owrzodzenia, zmiany nowotworowe. Podczas badania można pobrać wycinki do badań histopatologicznych, wykonać test ureazowy na obecność Helicobacter pylori. Można również wykonać zabiegi terapeutyczne min. : usunąć polipy, ciało obce czy też zahamować krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Gastroskopię wykonuje i ocenia doświadczony lekarz przy asyście pielęgniarki.

Badanie gastroskopowe powinno być wykonane u wszystkich osób po 45 roku życia, którzy zgłaszają dolegliwości gastryczne. Zalecane jest również u wszystkich, niezależnie od wieku gdy występują objawy alarmujące takie jak: utrata masy ciała, niedokrwistość, zaburzenia połykania, podejrzenie krwawienia z przewodu pokarmowego, uporczywe dolegliwości bólowe. U pacjentów w grupie ryzyka rozwoju nowotworu jako badanie przesiewowe.

  • Do badania należy być na czczo – nie powinno się przez 6 godzin jeść i przez 4 godziny pić. Protezy zębowe powinny być wyjęte przed badaniem.

 

Przebieg badania:

Pacjent leży na lewym boku. Po otwarciu ust i założeniu plastikowego ochraniacza pacjent otrzymuje polecenie wysunięcia języka, a lekarz wkłada końcówkę gastroskopu do ust i prosi o przełykanie. Pod kontrolą widocznego obrazu endoskopowego endoskop przesuwany jest przez przełyk do żołądka i dwunastnicy.

 

Kolonoskopia

Kolonoskopia powinna być wykonana u osób powyżej 40 roku życia jako badanie profilaktyczne w kierunku wczesnego wykrycia nowotworu jelita grubego. Zalecana jest również u wszystkich, niezależnie od wieku, gdy występują objawy alarmujące takie jak: pojawienie się krwi w stolcu lub krew utajona w kale, utrata masy ciała, uporczywe parcie na stolec lub bezwiedne oddawanie stolca, bóle w dolnej części brzucha, przewlekłe zaparcie, przewlekła biegunka, zmiana kształtu stolca (np. stolec: „ołówkowaty”). U pacjentów w grupie ryzyka rozwoju nowotworu (obciążony rodzinny wywiad onkologiczny, choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego) jako badanie przesiewowe.

Kolonoskopia jest badaniem pozwalającym na obejrzenie i ocenę śluzówki jelita grubego. Wykonuje się ją poprzez wprowadzenie do odbytu giętkiego przewodu o grubości palca wskazującego, zakończonego kamerą. Badanie to pozwala wykryć stany zapalne, polipy, zmiany nowotworowe. Podczas badania można pod kontrolą kamery pobrać wycinki do badań histopatologicznych, usunąć polipy, zaopatrzyć krwawienie.

 

  • Kolonoskopię wykonuje i ocenia doświadczony lekarz przy asyście pielęgniarki.

Badanie wymaga odpowiedniego przygotowania jelito musi być dobrze oczyszczone, wtedy uzyskany obraz będzie wyraźny i pozwoli na prawidłową ocenę ściany jelita.

Od około tygodnia przed badaniem zaleca się nie spożywać owoców pestkowych, pokarmów z ziarnami. W przeddzień badania można spożyć jedynie normalne śniadanie i lekki obiad do godziny 15.00 i od tego czasu do momentu wykonania kolonoskopii nie należy przyjmować żadnych posiłków. Dozwolone jest picie jedynie płynów w dowolnej ilości (woda mineralna, herbata, kawa, sok jabłkowy). Lekarz kierujący na badanie przepisze nam specjalny środek przeczyszczający, który w zaleconych dawkach przyjmuje się przez cały dzień. Po zażyciu preparatu musimy przebywać w bezpośredniej bliskości łazienki . Zaleca się też picie dużej ilości płynów, około 3 litrów na dobę.

 

  • Przebieg badania:

Kolonoskopia jest badaniem z reguły dobrze tolerowanym. Przed badaniem należy przebrać się w odzież ochronną. W trakcie badania pacjent leży początkowo na lewym boku, później lekarz poleca zmianę pozycji. Lekarz ogląda najpierw okolicę odbytu (sprawdza, czy nie ma tam przetok, guzków krwawniczych, ropni),  smaruje miejsce wprowadzenia kolonoskopu żelem miejscowo znieczulającym i powoli wprowadza kolonoskop do jelita. Dociera do końcowego odcinka jelita grubego lub nawet do jelita cienkiego i wycofując endoskop ocenia dokładnie wygląd i odchylenia od stanu prawidłowego. Badaniu kolonoskopowemu może towarzyszyć uczucie rozpierania, wzdęcia, związane z wykorzystaniem powietrza do rozszerzenia światła jelita. Kolonoskopia z reguły trwa od 15 do 40 minut.

 

  • Przygotowanie do badania kolonoskopii:

do godziny 14.00 – kliknij tutaj, aby pobrać informację

14.00-16.00 – kliknij tutaj, aby pobrać informację

po godzinie 16.00 – kliknij tutaj, aby pobrać informację

CENNIK

USŁUGACena
Konsultacja specjalistyczna150 - 200 PLN
E-konsultacja120 PLN
Gastroskopia260 PLN
Test ureazowy (Helicobacter pylori)60 PLN
Kolonoskopia390 PLN
Kolonoskopia z przygotowaniem440 PLN
Sigmoidoskopia290 PLN
Wycinki histopatologiczne - 1 wycinek110 PLN
Polipektomia (usuwanie polipów pętlą diatermiczną),
w tym badanie histopatologiczne -1 polip
200 PLN
Polipektomia (usuwanie polipów pętlą diatermiczną),
w tym badanie histopatologiczne - każdy kolejny polip
150 PLN
Znieczulenie krótkie do kolonoskopii lub gastroskopii220 PLN
Znieczulenie krótkie do kolonoskopii i gastroskopii320 PLN
Znieczulenie do kolonoskopii lub gastroskopii przez anestezjologa400 PLN
Znieczulenie do kolonoskopii i gastroskopii przez anestezjologa450 PLN

NASI SPECJALIŚCI