a

Familijne Centrum Medyczne prowadzone przez Fundację „Pomóż Im” wspiera Podopiecznych Fundacji - małych Pacjentów Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK oraz Białostockiego Hospicjum dla Dzieci.

+48 85 66 22 003

biuro@pomozim.org.pl
ul. Ciołkowskiego 88J
15-545 Białystok

Ostatnie wpisy

Pon - Pt 08:00 - 20:00

663129009

rejestracja@fcmed.pl

Mazowiecka 33

15-369 Białystok

Wybierz:

 

Rehabilitacja kobiet w ciąży

Familijne Centrum Medyczne  >  Rehabilitacja   >  Rehabilitacja dorosłych  >  Rehabilitacja kobiet w ciąży
Wiadomość o zajściu w ciąże jest wspaniałym momentem w życiu całej rodziny. Dla przyszłej mamy jest to nie tylko okres wielu radości i przygotowań do nowej roli, ale także czas ogromnych zmian zachodzących w jej organizmie. Największe zmiany dotyczą oczywiście macicy, w której rozwija się płód. Rozrasta się ona i tworzy postać worka ważącego około kilograma i pojmującego 7 litrów. Wymusza to na organizmie przystosowanie się do nowej sytuacji i przebudowę. Jest ona możliwa dzięki hormonom, które znacznie zwiększają elastyczność tkanek. W okresie ciąży występuje duża ruchomość w obrębie stawów krzyżowo biodrowych oraz spojenia łonowego.

Zmiany dotyczą również postawy. Rozrastająca się macica prowokuje przesunięcie się środka ciężkości oraz pogłębienie krzywizn kręgosłupa ( lordozy lędźwiowej i szyjnej). Powoduje to zwiększenie napięcia w obrębie mięśni i więzadeł, co może prowadzić do pojawienia się bólu. Wszystkie te zmiany powodują wystąpienie różnych dolegliwości. Kobiety najczęściej borykają się z bólami kręgosłupa, w odcinku lędźwiowym oraz między łopatkami, wzmożonym napięciem szyi i barków, obrzmieniem kończyn, bólem w stawach biodrowych i kolanowych, dolegliwościami w obrębie miednicy najczęściej przy spojeniu łonowym oraz wysiłkowym nietrzymaniu moczu. Samopoczucie kobiety w ciąży jest bardzo ważne. Aby zachować sprawność oraz zapobiegać pojawianiu się bólu, można bez większych obaw stosować wysiłek fizyczny. Naukowcy potwierdzają, że jest on bezpieczny u wszystkich kobiet u których ciąża przebiega prawidłowo. Wysiłek fizyczny musi być odpowiednio dobrany przez specjalistę. U przyszłych mam stosuje się ćwiczenia czynne, oddechowe oraz rozciągające mięśnie przykręgosłupowe. W indywidualnych przypadkach fizjoterapeuta proponuje pracę manualną na tkankach.

 

U Pań zgłaszających się już z konkretnymi objawami bólowymi po wnikliwym wywiadzie i badaniu proponowana jest terapia. W przypadku bólu w obrębie miednicy, w okolicach spojenia łonowego terapeuta proponuje terapię stawów krzyżowo biodrowych, rozluźnianie więzadeł, redukowanie nadmiernego przodopochylenie miednicy, zmniejszenie wzmożonego napięcia mięśniowego, terapię dna miednicy, oraz poprawę stabilizacji.

Panie chcące się uchronić przed wysiłkowym nietrzymaniem moczu, obniżeniem i wypadaniem narządów płciowych, dolegliwościami w obrębie kręgosłupa oraz zaburzeniami takimi jak hemoroidy, zaparcia czy nietrzymanie stolca zaczynają pracę od ćwiczeń celowanych na mięśnie dna miednicy.

Na początku terapeuta uczy Panie izolowanej pracy mięśniami. Jest to trudny proces, ponieważ wymaga dużej świadomości własnego ciała. Panie, które mają z tym problem korzystają czasami z stożków czy kul dopochwowych, co pozwala zrozumieć specyfikę ćwiczeń. Kobietom, które wolałyby mniej inwazyjną metodę można zaproponować ćwiczenia biofeedback. Podczas tych ćwiczeń odpowiednio zamocowane elektrody zbierają sygnał z mięśni dna miednicy pacjentki, natomiast leżąca pacjentka widzi na specjalnym ekranie czy odpowiednio pracuje mięśniami. Poza tym w terapii dna miednicy ważnym aspektem jest zmiana stylu życia redukcja masy ciała oraz aktywność fizyczna.

Kolejną uciążliwą dolegliwością jest ból kręgosłupa. Jest on spowodowany zwiększającą się masa ciała oraz zmianami w postawie ciężarnej. Podczas terapii fizjoterapeuta w zależności od potrzeb może zastosować techniki mobilizacyjne, powięziowe, masaż głęboki, pracę na więzadłach oraz nauczyć pacjentkę samodzielnego rozciągania i mobilizacji.

Zmiany w organizmie przyszłej mamy są ogromne i mogą spowodować, że ten piękny okres w życiu całej rodziny będzie zakłócony przez ból oraz złe samopoczucie. Odpowiednio szybka interwencja, wizyta u specjalisty i edukacja może skutecznie zapobiec pojawieniu się problemów, a jeśli ból już wystąpił pomoże skutecznie go wyeliminować.

Cennik

USŁUGI ŚWIADCZONE AMBULATORYJNIE (STACJONARNIE)

USŁUGACena
Wizyta konsultacyjna - 45 min150 PLN
Terapia indywidualna - ok. 45 min130 PLN

W sytuacji nie stawienia się w umówionym terminie i przy braku jego wcześniejszego odwołania na 24 godziny przed terminem planowanej wizyty, wizyta przepada. Wizytę można odwołać/przełożyć: telefonicznie 605 350 680, sms-owo 605 350 680, przez mail rehabilitacja@fcmed.pl lub osobiście. Pacjentów z objawami aktywnej infekcji prosimy również o wcześniejsze odwołanie zaplanowanej wizyty. Przypadku choroby prosimy o dostarczenie zaświadczenia od lekarza.

NASI SPECJALIŚCI