a

Familijne Centrum Medyczne prowadzone przez Fundację „Pomóż Im” wspiera Podopiecznych Fundacji - małych Pacjentów Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK oraz Białostockiego Hospicjum dla Dzieci.

+48 85 66 22 003

biuro@pomozim.org.pl
ul. Ciołkowskiego 88J
15-545 Białystok

Ostatnie wpisy

Pon - Pt 08:00 - 20:00

663129009

rejestracja@fcmed.pl

Mazowiecka 33

15-369 Białystok

Wybierz:

Uroterapia dla Dzieci

Coraz częściej spotykamy się z problemami urologicznymi u Naszych pacjentów, nawet tych najmłodszych. Wielu specjalistów uważa, że nietrzymanie moczu jest problemem wynikającym z wprowadzenia jednorazowych pieluszek. Dzięki nim maluchy mają zawsze sucho, ale jednocześnie odwlekają w czasie naukę umiejętności kontrolowania oddawania moczu. Pacjentom z takimi problemami mogą pomóc uroterapeuci. Dziś już specjaliści potwierdzają, że bez uroterapii nie można skutecznie opiekować się pacjentami z chorobami i zaburzeniami urologicznymi. W czym zatem pomocna jest uroterapia, na czym polega i kto powinien z niej skorzystać?

  • Uroterapia – co to takiego?

Uroterapia to rehabilitacja dolnych dróg moczowych. Ma na celu wytworzenie prawidłowych relacji pomiędzy pracą mięśnia wypierającego mocz – wypieracza, a czynnością mięśni zwierających cewkę moczową – zwieraczy. Jest to terapia behawioralna. Prowadzi do poznania, a następnie zmiany nieprawidłowych nawyków związanych z przyjmowaniem płynów i oddawaniem moczu. Stymuluje ona zarówno osobę, której dotyczy problem, najczęściej dziecko, jak i rodzinę i bliskich z otoczenia pacjenta, do aktywnego udziału w procesie leczenia, w którym nieodzownym elementem jest zapoznanie ich z anatomią i fizjologią dróg moczowych, a szczególnie z procesem oddawania moczu.

  • Komu możemy pomóc?

Tę metodę w naszym centrum stosujemy u pacjentów w różnym wieku. Najczęściej o pomoc proszą rodzice, ale nie zapominajmy również o osobach w wieku dorosłym, którym też może przydarzyć się taki krępujący problem. Pacjenci borykają się z takimi problemami, jak m.in. popuszczanie moczu w dzień, moczenie nocne, nietrzymanie moczu np. podczas kichania lub śmiechu, parcia naglące (częste oddawanie moczu) oraz schorzenia z różnymi typami pęcherza neurogennego.

  • Nauka oddawania moczu

Każdy uroterapeuta ma do wyboru dwie grupy narzędzi do pracy: standardowe i niestandardowe. Do pierwszej grupy zaliczają się działania edukacyjne i warsztatowe, czyli jak najprostsze wytłumaczenie pacjentowi i jego bliskim, na czym polega działanie dolnych dróg moczowych oraz nauka takich czynności, jak prawidłowe przyjmowanie płynów i procedura oddania moczu. Bardzo istotny jest również nowy rozkład wymienionych czynności w ciągu dnia, czy prowadzenie dzienniczka mikcji. Zaburzeniom w prawidłowej pracy dolnych dróg moczowych często towarzyszą kłopoty ze strony przewodu pokarmowego. Głównie chodzi o zaparcia, które nasilają dolegliwości urologiczne. Dlatego też do działań standardowych w uroterapii należy nauka regulacji wypróżnień oraz edukacja na temat zmian żywieniowych.
U pacjentów z zaburzeniami w pracy między wypieraczem a zwieraczem lub nadaktywnym pęcherzem, stosuje się metodę nazwaną biofeedback – biologiczne sprzężenie zwrotne. Dzięki niej pacjent uczy się na czym polegają zmiany ciśnienia śródpęcherzowego lub nieprawidłowe działanie zwieraczy. Biofeedback jest bezbolesną metodą, która pomaga kontrolować mimowolne skurcze mięśnia wypieracza i przywraca prawidłową koordynację, przez co zmniejsza się zaleganie moczu w pęcherzu po mikcji. Jest to również bardzo atrakcyjna metoda dla najmłodszych, ze względu na możliwości urządzenia do terapii – wbudowane gry i zabawy, w trakcie których dziecko ćwiczy i jednocześnie miło spędza czas. Biofeedback, wspomagany technikami relaksacji, jest istotnym uzupełnieniem leczenia farmakologicznego, choć wymaga dużej motywacji i ścisłej, zaangażowanej współpracy pacjenta z uroterapeutą.

  • Badanie urologiczne w FCMed – badanie przepływu cewkowego

Uroflowmetria to jedno z bardziej popularnych badań urologicznych, które polega na pomiarze cewkowego przepływu moczu. Jest ono zupełnie nieinwazyjne i bezbolesne,a jego dodatkową zaletą jest krótki czas, w którym można je wykonać. Wynik badania pozwala na określenie rodzaju nieprawidłowości, które mogą być powodem problemów z opróżnianiem pęcherza moczowego.

W Familijnym Centrum Medycznym takie badanie wykonywane jest z wykorzystaniem najnowszej klasy urządzenia Andromeda Helix Flow, w warunkach intymnych i komfortowych dla każdego pacjenta. Badanie to polega na oddaniu moczu do przepływomierza, przypominającego z wyglądu zwykły sedes. W ciągu kilku sekund strumień moczu zostaje poddany analizie, zmierzona jest jego objętość oraz szybkość przepływu. Kolejnym etapem jest stworzenie wykresu, nazywanego krzywą mikcji, na którym przedstawione są charakterystyczne parametry. Nierozłączną częścią uroflowmetrii jest ocena zalegania po mikcji w USG jamy brzusznej, po którym już gotowe wyniki interpretuje lekarz urolog.

Jesteśmy po to, żeby Wam pomóc! Nie czekaj – umów się na konsultację ze specjalistą, który pomoże Ci pozbyć się uciążliwego problemu raz na zawsze!

Czytaj więcej o badaniu

Cennik:

USŁUGACena
Pierwsza wizyta (45 min)150 PLN
Terapia indywidualna (45 min)100 PLN
Biofeedback (1 wizyta - 30 min)100 PLN
Biofeedback (kolejna wizyta 30 min)80 PLN