Poradnia Alergologiczna od 6 r. ż.

W poradni alergologicznej oferujemy konsultacje lekarza alergologa oraz testy diagnostyczne i badania czynnościowe układu oddechowego.

Zakres usług

Testy skórne punktowe

  • są podstawowym narzędziem diagnostycznym w alergologii i dermatologii, służą do oceny alergii wziewnej i pokarmowej, polegają na wprowadzeniu alergenu metodą nakłucia skóry, odpowiedź związana jest z degranulacją mastocytów i uwolnieniem mediatorów wczesnej reakcji alergicznej- przede wszystkim histaminy – mediatory powodują rozszerzenie i zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych oraz wywołują w skórze miejscową reakcję rumieniowo – bąblową,
  • przed przeprowadzeniem testów nie należy przyjmować leków przeciwhistaminowych i/lub niektórych leków nasennych przez co najmniej 7 dni.

Testy kontaktowe (płatkowe)

  • wykonuje się na niezmienionej chorobowo skórze pleców, alergeny umieszczone na płatkach bibuły przykleja się za pomocą plastrów,
  • plastry z alergenami powinny być w ciągłym kontakcie ze skórą przez 48 godzin,
  • po upływie tego czasu testy się usuwa i dokonuje się pierwszego odczytu, kolejny odczyt ma miejsce po upływie 3-4 doby (po 72-96 h) od nałożenia,
  • na 6 tygodni przed planowanymi badaniami nie należy wystawiać skóry na działanie promieni ultrafioletowych,
  • 4 tygodnie przed badaniem nie należy używać preparatów zawierających steroidy miejscowe w miejscu wykonywania testów (plecy).

Spirometria

Badanie polega na pomiarze maksymalnej ilości powietrza, które badany może nabrać i wypuścić z płuc, a także na pomiarze szybkości przepływającego przez drogi oddechowe powietrza.

Spirometria jest badaniem nieinwazyjnym. Przed realizacją badania należy przestrzegać  wytycznych, pozwoli to otrzymać w pełni wartościowy wynik.

Przygotowanie do badania spirometrii – Pobierz

dr n. med. Marcin Czaban

Alergolog

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku na Wydziale Lekarskim. W 2021 roku uzyskał specjalizację z alergologii, a w 2024 roku tytuł doktora.

Zobacz więcej

Alergologia

Cena

Konsultacja lekarska (dorośli + dzieci od 6 roku życia) 200 PLN

Kontynuacja immunoterapii 80 PLN

Diagnostyczne testy skórne Cena

Test kontaktowy pojedynczy* 25 PLN

Test pokarmowy pojedynczy* 25 PLN

Test wziewny pojedynczy* 25 PLN

"Prick" testy wziewne (14 alergenów)* 300 PLN

"Prick" testy pokarmowe (14 alergenów)* 300 PLN

Testy kontaktowe (T.R.U.E Test 36)* 450 PLN

* do testów należy doliczyć koszt konsultacji lekarskiej 200 PLN

Badania czynnościowe układu oddechowego Cena

Spirometria wraz z konsultacją 330 PLN

Spirometria z próbą rozkurczową wraz z konsultacją 380 PLN

Fundacja "Pomóż Im"

Fundacja od kilkunastu lat prowadzi domowe hospicjum dla dzieci. Dojeżdża do domów podopiecznych na terenie całego województwa podlaskiego.  Zapewnia dzieciom i ich rodzinom wparcie lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, psychologów i asystenta rodziny. Są oni do dyspozycji rodzin 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Zobacz więcej
© 2020 FCMed